Grabówko i okolica

 

POJEZIERZE KASZUBSKIE

 

Pojezierze kaszubskie śmiało można nazwać krainą tysiąca jezior (licząc wszystkie oczka od powierzchni powyżej 1 ha to jest ich ponad tysiąc, w tym kilkadziesiąt dużych jezior o powierzchni przekraczającej 100 ha). Tym różni się od mazurskiej Krainy Wielkich Jezior, ze akweny nie są tak potężne i nie tworzą długich systemów wodnych zdatnych do żeglugi.

 

JEZIORA RADUŃSKIE

 

W sercu Szwajcarii Kaszubskiej rozlewają swe wody Jeziora Raduńskie, które tworzą niebywale piękny krajobraz. Grupa składa się z 14 akwenów, spośród których największe to Jeziora Raduńskie- Górne i Dolne, Stężyckie, Kłodno i Ostrzyce. Wszystkie one Tworzą ciąg długości ponad 40 kilometrów Z lotu ptaka wygląda on jak wielki, nieco koślawy okrąg wodny, stąd też wzięła się popularna dziś nazwa owej przepięknej krain- Kółko Raduńskie. Wiedzie tędy jedna z najatrakcyjniejszych kaszubskich tras turystycznych, a przez 10 tutejszych jezior prowadzi niezwykły szlak kajakowy, który wśród wielbicieli aktywnego wypoczynku uchodzi za jedna z największych atrakcji w Polsce. Tutaj też rybacy łowią słynna marenkę, czyli sielawę- pyszna rybę głębinową uznawaną za kulinarny rarytas. Jeziora Kółka Raduńskiego wypełniają głębokie rynny polodowcowe, których zbocza porastają buki i sosny. Tutejsze niemal górskie krajobrazy zachwycają pięknem nawet najmniej wrażliwych. Warto udać się na jedną z okolicznych wzgórz- Złotą Górę, Jastrzębią Górę i na Wieżycę, która jest najwyższym wzniesieniem na Pomorzu. Na tym Kaszubskiem Olimpie działają aż 3 wyciągi narciarskie, a w okolicy funkcjonują niezliczone stadniny i szkółki jazdy konnej. Cały ten malowniczy obszar znalazł się w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wzdłuż Jezior Raduńskich wiedzie zbudowana w latach 60. ZZ w. Droga Kaszubska, która należy do jednych z najciekawszych i najpiękniejszych położonych tras turystycznych na Pojezierzu Kaszubskim. Warto przy tym podkreślić, że jest to wymarzony szlak dla… leniuchów, którzy przemierzają świat samochodem i wystarczą im wrażenia zza szyby. 

 

GÓRA WIEŻYCA

 

Tuż za Ostrzycami skupiło się kilka dużych ośrodków wczasowych i zajazdów. Kilkaset metrów za lasem są aż 3 wyciągi narciarskie. Śmiało można rzec, że właśnie tu znajduje się centrum sportów zimowych na Pomorzu. Dawniej miejsce to nazywano „piekłem”, podobno dlatego, że bardzo długo, nawet do kwietni, utrzymywał się tu śnieg. Tutejsze trasy zjazdowe są dobrze utrzymywane, a stoki oświetlone do późnych godzin nocnych (wyciągi orczykowe dł. 300-400m). 

 

KARTUZY I OKOLICE

 

Niewiele osób wie, że Kartuzy zawdzięczają nazwę francuskiemu zakonowi kartuzów, którzy osiedlili tutaj w XIV w. Zakonnicy ci wywodzą się z doliny La Chartreuse koło Grenoble, które dziś jest miastem bliźniaczym Kartuz. Liczące zaledwie 17 tyś. mieszkańców miasteczko uchodziło za stolicę najpiękniejszej części region, czyli Szwajcarii Kaszubskiej. Ukryte pośród gęstych lasów, otoczone jest aż pięcioma malowniczymi jeziorami. Miejscowość leży w odległości 30 km od Trójmiasta, na popularnym szlaku wiodącym przez Kaszuby. Prawdziwy magnez stanowi oczywiście jedna z największych atrakcji regionu – Klasztor Kartuzów z kościołem, którego dach zbudowano w kształcie… gigantycznej trumny! Niektórzy przybywają tu tylko po to, by z bliska zobaczyć ów architektoniczny ewenement, no i oczywiście absolutną rzadkość, jaką są kartuskie kurdybany. 

 

ŻUKOWO

 

Wieś od XIII w. była własnością zakonu sióstr norbertanek. Przy klasztorze przez kilka wieków funkcjonowała słynna szkoła dla kaszubskich szlachcianek i córek gdańskich mieszczan, będąca także znanym ośrodkiem hafciarstwa. Najbardziej charakterystyczne kaszubskie wzory haftów- tulipany, owoce granatu, palmety i lilie- powstały właśnie w żukowskiej pracowni. Wyrabiano tu m. ni. słynne kaszubskie czepce, które w XVIII i XIX w. były symbolem bogactwa i nieodzownym elementem kobiecej garderoby. Klasztor Norbertanek Żukowie, wspierany zresztą prze dwór książęcy, był nie tylko znany, ale i niezwykle majętny- posiadał niezliczone dobra na całych Kaszubach. Okres jego świetności zakończył rozbiory Polski, kiedy to Prusy sekularyzowały wszystkie klasztory na zajętym przez siebie terenie. W 1810roku władze pruskie zabroniły przyjmowania sióstr do nowicjatu, a w 1835roku zamknęły klasztor. Liczące zaledwie 5 tyś. mieszkańców Żukowo prawa miejskie otrzymało w 1989roku. W miasteczku zachowały się wspaniałe zabytki, przede wszystkim zespół poklasztorny norbertanek. Pochodzący z XIII w. kościół jest jednym z najbardziej wartościowych zabytków Pomorza. Świątynia posiada wspaniałe wyposażenie: barokowy ołtarz główny, ołtarz antwerpski z XVI w., cenna ambonę i balustradę chóru z XVII w. oraz liczne obrazy, rzeźby i dekoracje. Nieopodal klasztoru stoi niewielki Kościół św. Jana. Odznacza się on niedużą ośmioboczną wieżyczką z kopułą i pysznym, barokowym wyposażeniem. Został zbudowany w XVII w. dla pospólstwa, nie mającego wstępu do klasztoru. Można go zwiedzać tylko w niedziele i święta. W miasteczku warto także obejrzeć dwa stuletnie młyny i ciekawy most kolejowy, który w 1926roku zbudowali francuscy inżynierowie. 

 

KAMIEŃ DIABELSKI

 

Ponad 2 metry wysokości, prawie 5 metrów długości i 13,3 m w obwodzie ma diabelski kamień, leżący na polu w Owśnicach koło Kościerzyny, wieś mieści się między Lipuszem, a Kościerzyną. 

 

CMENTARZYSKO KURHANOWE

 

Mało kto wie, że w leśnictwie Uniradze w gminie Stężyca, kryje się wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe- jedno z największych na Pomorzu i być może w Polsce. Liczy około 3000 konstrukcji grobowych i zajmuje obszar kilku hektarów. Cmentarzysko jest położone w szczególnym miejscu, gdzie krzyżowały się wpływy kulturowe ze Skandynawii i środkowej Europy. Według archeologów są tu kurhany, które pochodzą z końca epoki brązu i początku epoki żelaza, czyli kilku wieków przed Chrystusem. To nietypowe miejsce mieści się między Nową Wsią Kartuską, a Gołubiem. 

 

GDAŃSK

 

Wyrastający nad miastem ceglany masyw gotckiej Bazyliki Mariackiej, Długi Targ- jeden z najpiękniejszych rynków Europy, otoczony szeregiem bogatych fasad renesansowych kamienic z królującym w centrum posągiem Neptuna, stary średniowieczny Żuraw drzemiący u brzegu Motławy- to popularne symbole Gdańska. Tysiącletni gród nadbałtycki, ojczyzna Heweliusza, Fahrenheita, Schopenhauera, Grassa i Wałęsy słynie wśród największych turystycznych atrakcji. Gdańsk zaskakuje mnogością zabytków architektury mieszczańskiej, sakralnej, militarnej i portowej, dziedzictwem stu wieków fascynującej kultury i burzliwej historii, a także wyjątkową atmosferą miejsca , gdzie przeszłość i współczesność w dokładnej harmonii tworzą niepowtarzalny pejzaż. 

 

 

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen PKP Kościerzyna

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Wieża widokowa na szczycie Wieżycy

Kamienne kręgi w Węsiorach 

Szlak latarni morskich

Cmentarzysko Kurhanowe

Szlak wzgórz szymborskich

Rezerwat ostrzycki

Szlak kaszubski

Pole golfowe Postołowo

Stadnina koni Przywidz

Najdłuższa deska świata 36,89m

Ogród botaniczny

Centrum bryczek

Szlak krajobrazowy jezior raduńskich

Muzeum Ceramiki Neclów - Chmielno

stok narciarski i saneczkowy - Wieżyca

Gdańsk ;) 

Cmentarzysko kurchanowe

Kamień Diabelski w Owśnicach

 

 

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

 


Kalwaria Wielewska w Wielu

 

 


Sanktuaria Maryjne w Kościerzynie

 

 


Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

 

 

 

POLECAMY CAŁODZIENNE WYCIECZKI DO:

 

*Zamku w Malborku, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO

*Państwowego Muzeum Sztuthof 

*Muzeum bursztynu w Stegnie- tam zobaczysz owady sprzed 40 mln. lat uwięzione w bursztynie,dowiesz się wszystkiego o Złocie Bałtyku.

 

 

ADRESY WYBRANYCH STADNIN NA KASZUBACH:

 


* Centrum Jeździectwa i rekreacji „Janta” Kalisz koło Dziemian
* Hajduki Chynowie k. Wejherowa,
* Klub Jeździecki „Kasztan” w Wieżycy, Szymbark 122
* Klub Jeździecki „Skiba”, ul. Derdowskiego 23, 89-600
* Klub Jeździecki „Turze Turze/Długa 25 83-140
* Jazdy konne w Parszczycach ul. Żwirowa2,
* Jazdy konne, Owczarnia 35
* Jazdy konne Zbigniew Muchowski Stara Kiszewa, ul. Konarzyńska 16, 83-430
* Jazz Stajnia, Złotowo 17 89-650 Czersk
* Stadnina Koni „Kajlandia”, ul. Świerkowa 17, 83-320 Sulęczyno
* Stadnina Koni „Kaszubski bór”, Studzienice
* Stadnina Koni- Stajnia Araby, ul. 12 Marca 92, 84-240 Reda Pieleszewo
* Stajnia „Paluch”, ul. Klasztorna 39, Kościerzyna
* Stajnia „Pod Klonem”, Wieżyca 1, 83-315 Szymbark
* Otomański Klub Jeździecki „Tabun” Otomin ul. Konna 29, 80-174 Gdańsk
* Ośrodek jeździecki, Janta, ul. Wyzwolenia 29, 83425 Dziemiany
* Ośrodek jeździecki – Kaszubski Bór Sominy 77-143Studzienice
* Ośrodek jeździecki Pegaz, ul. Górna 3, 83-425 Dziemiany
* Ośrodek jeździecki „Pomerania” Łużyce k. Gdyni Łużyce 1, 84-207 Koleczkowo
* Ośrodek jeździecki „Rancho w dolinie”, ul. Chojnicka 9, Człuchów 
* Ośrodek jeździecki, Reda Pieleszewo 10, 84-240 Reda Pieleszewo
* Ośrodek jeździecki - Stajnia Sakowcówko, Łapino 30
* Ośrodek jeździecki „Stajnia Dąbrówka”, Dabrówka45, 80-242 Luzino

 

 

 

ATRAKCJE PRZYRODNICZE POWIATU KOŚCIERSKIEGO:

 


* Rezerwat Przyrody „Strzelnica”, ul. Strzelecka
* Rezerwat Przyrody „Lipno i Lipinko”, Rezerwat znajduje się w pobliżu miejscowości Piechowice
* Rezerwat Przyrody „Wyspa Ostrów Mały”, Rezerwat znajduje się na jednej z wysp na Jez. Wdzydzkim
* Rezerwat Przyrody „Kręgi Kamienne” w Odrach w lesie, niedaleko wsi Odry
* Wdzydzki Park Krajobrazowy, część Borów Tucholskich, we wschodniej części Równiny Charzykowskiej, na południowej części woj. pomorskiego. W jego części znajdują się grunty administrowane przez 5 gmin: Kościerzyna, Dziemiany, Karsin, Lipusz, Stara Kiszewa oraz lasy państwowe, na których gospodarują nadleśnictwa: Kościerzyna i Lipusz.
* Rezerwat „Czapliniec” w Wierzysku, Od północy rezerwat graniczy z jez. Książe, ponadto w bliskim sąsiedztwie rezerwatu występują jeziora: Osuszyno, Płocice, Okrężyce, Wierzysko. 
* Rezerwat Przyrody Jezioro Głęboczko, jezioro jest położone w zwartym kompleksie borów sosnowych na północnym wschodzie WPK
* Agrostruś – indywidualne gospodarstwo rolne, którym hoduje się strusie. 
* Rezerwat Przyrody „Brzęczek”. Znajduje się na terenie gminy Liniewo,, za wsią Garczyn w okolicy wsi Milonki
* Grodzisko wczesnośredniowieczne „Wzgórze Grodowe”. Gród położony jest w miejscowości Garczyn 
* Buczyna Leśna w Leśnictwie Głuchy Bór. Fragment ok. 150- letniego drzewostanu bukowego. 
* Tuszkowska Matka, Kilkusetletnia sosna, jeden z najcenniejszych walorów gminy Lipusz.
* Park ozdobno-użytkowy z XVII wieku wraz z pomnikami przyrody w Będominie
* Muzeum Hymnu Narodowego, znajduje się przy drodze prowadzącej z Lubania do Dekownicy
* Rezerwat ptaków i roślinności bagiennej „Czerwone Błota” – trasa na Konarzyny

 

 

 

 

PIESZE ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE:

 


* Ścieżka we Wdzydzach Kiszewskich – 4km, 8 przystanków, 3 ławki, wiata
* Szlakiem pięciu jezior – 6 km, 5 przystanków, ławki, wiata

 

 

 

* Ścieżka „Życie lasu wokół remizy” – 3km, 9 przystanków, ławki, kładka dydaktyczna na torfowisku
* Wokół jeziora Schodno – 8km, 9 przystanków, ławki, platforma widokowa.

 

 

NAJCIEKAWSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE NA TERENIE WDZYDZKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO:

 


*  Pętla Lipno- Długość trasy wynosi 23km. Rowerowa ścierzka przyrodniczna prowadzi wokół jezior Lipno, Słupino i Cheb. Dojazd do pętli Lipno znajduje się w miejscowościach Dziemiany i Kalisz, gdzie stoją tablice informacyjne z mapą szlaku. Od Dziemian trasa prowadzi najpierw w kierunku Leśnictwa Głuchy Bór. Na trasie znajduje się 10 przystanków z tablicami. Na szlaku Pętli Lipno są pomniki przyrody: sosna pospolita w Leżuchowie i grupa jałowców nad jeziorem Lipno.

*  Pętla Przytamia- Długość trasy wynosi 21km. Na szlaku znajduje się 11 przystanków. Trasa rozpoczyna się w Wielu wiedzie przez Przytarnię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przy gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorami i torfowiskami na Chełmice- najwyższe wzniesienie parku.

*  Kościerzyna- Wdzydze- Rowerowa ścieżka przyrodnicza Kościerzyna- Wdzydze Kiszewskie ma długość 20km. Na trasie znajduje się 7 przystanków i 2 wiaty. Szlak łączy dwie atrakcyjne turystycznie miejscowości. rozpoczyna się przy dworcu PKP w Kościerzynie, a kończy w centrum Wdzydz Kiszewskich przy Muzeum- Kaszubskim Parku Etnograficznym. Po drodze mijamy miejscowość Lizaki przejeżdżamy przez Juszki. Dokładny przebieg trasy można odczytać z map ustawionych przy pomniku J. Wybickiego w Kościerzynie oraz we Wdzydzach Kiszewskich.

*  Dookoła jezior- Ścieżka przyrodnicza „Dookoła jezior Wdzydzkich” ma 48,5km. Ta trasa jest jednak niepowtarzalna, gdyż ukazuje piękno przyrody6 Kaszub Południowych. Prowadzi brzegami rozległych jezior, przez bory i malownicze wsie. Początek trasy znajduje się w Wąglikowicach, przy dużej tablicy z mapą. Wyruszamy napołudnie do Czarniny i kolejno przez Rów, Wygodę, Joniny Małe, Przytanię, Wiele, Górki, Abisynię Górsą, Borsk, Wdzydze Tucholskie, Lipę Zabrody, Gołub i Juszki.